Dažnai pasitaikančios burnors ertmės ligos. Kaip jų išvengti?
Laukinėje gamtoje plėšrūnai naudoja savo dantis natūraliai valgydami įvairų maistą. Kramtydamas kietą, tamprų maistą, mėsėdis taip apsivalo dantis. Prijaukinti naminiai gyvūnėliai dažnai gauna minkšto ar nepakankamai kieto maisto, be to, kai kurių veislių šunų ir kačių sąkandis netaisyklingas, dėl to dantys negali mechaniškai apsivalyti. Augindami naminius gyvūnėlius, jų savininkai dažnai net nesusimąsto, kad augintiniai gali turėti su dantimis susijusių problemų. Dėl šarminio seilių pH gyvūnai retai serga kariesu, o maždaug 80 proc. vyresnių nei 3 metų amžiaus šunų ir kačių jau išsivysto dantenų uždegimas ir periodontitas. Dantų ligų dažnai nepastebi ne tik naminių gyvūnėlių šeimininkai, bet ir veterinarijos gydytojai.
Tinkamai prižiūrint dantis galima išvengti daugelio burnos ertmės ligų. Jei pastebėjote tokius požymius kaip blogas burnos kvapas, paraudusios dantenos, nulūžę ar spalvą pakeitę dantys, tynis snukio srityje, jums reikėtų kreiptis į veterinarijos gydytoją.
Šunų ir kačių dantų priežiūra
Tinkamai prižiūrėdami gyvūno dantis (reguliariai valydami, duodami kramtyti tam skirtų žaislų ir skanėstų, maitindami specialiu sausuoju maistu), galime žymiai sumažinti ar net visai išvengti dantų ir jų aplinkinių audinių ligų. Jeigu jūsų gyvūnas dažniau valgo tik šlapiąjį maistą, jam būtinai reikia kažko kietesnio, o tam puikiai tinka visiškai natūralūs „Expertus“ skanėstai. Tai džiovinta mėsa be jokių priedų, todėl jūsų herojaus ne tik galės džiaugtis sveikais dantimis, bet ir jo žarnynas gaus daug naudingų medžiagų. Skanėstų pasirinkimas labai įvairus ir tikrai tiks kiekvienam pagal skonį. Jie yra naudingi, nes gyvūnas kramtydamas mechaniškai valosi dantis.
Keli patarimai, kaip augintiniui pradėti valyti dantis
- Pirmas žingsnis – pradėti valyti švarius, sveikus dantis. Rūpintis tinkama burnos higiena reikėtų pradėti nuo mažumės.
- Jums prireiks dantų šepetėlio minkštais šereliais ir veterinarinės dantų pastos. Katėms naudojamas teptuko formos šepetėlis. Dantų šepetėlis – geriausia valymo priemonė, nes jo šereliai išvalo dantų paviršių net po dantenų linija.
- Yra keli svarbūs faktai apie šunų ir kačių burnas, kurie padės jums suprasti, kada, kur ir kaip valyti dantis. Periodonto ligos dažniausiai ir labiausiai pažeidžia viršutinius krūminius dantis. Apnašos ant dantų formuojasi kasdien, ypač po dantenų linija. Mažiau nei per 36 valandas apnašos mineralizuojasi ir tampa dantų akmenimis, kurių nebegalima pašalinti šepetėliu, todėl valyti dantis reikia kasdien arba bent jau kas antrą dieną.
- Išsirinkite laiką, kad būtų patogu jums ir jūsų augintiniui ir kad ši procedūra taptu įpročiu. Dantų valymas prieš einant pasivaikščioti arba prieš duodant skanėstą gali tapti laukiamu įvykiu jūsų keturkojui. Pratinkite gyvūną palaipsniui, per kelias dienas.
- Pradėkite pasiūlydami savo šuniui ar katei paragauti veterinarinės pastos. Kitą kartą perbraukite pirštu su pasta per viršutines dantenas. Pakartokite veiksmą dantų šepetėliu. Galite naudoti antpirščio formos dantų šepetėlį.
- Net kruopščiausiai valant dantis kai kuriems šunims vis tiek reikia profesionalaus dantų valymo ir poliravimo, kaip ir žmonėms. Didelių veislių šunims ir katėms apžiūrėti dantis rekomenduojama vieną kartą per metus, mažų veislių šuniukams – dukart. Nepamirškite kad tinkamai subalansuota mityba padeda išsaugoti sveikus dantis.
Būkite sveiki!
Autorius: vet. gydytojas Paulius Morkūnas