2019 liepos 29 08:47

Viena didžiausių problemų, su kuria susiduria veterinarai – odos ligomis sergantys gyvūnai. Kaip jų išvengti?

Veterinarijos srityje viena didžiausių problemų yra odos ligomis sergantys gyvūnai. Nežinau, ar nustebinome, bet iš visų pacientų daugiau nei 50 procentų sudaro sergantieji odos ligomis. Kodėl toks didelis procentas sergančiųjų, nors, regis, taip rūpinamės savo mylimais draugais? Tai kur pragrindinės problemos?

 

Netinkama mityba – viena iš pagrindinių odos problemų priežasčių.

Kaip ir žmonėms, gyvūnams galioja ta pati taisyklė: kaip maitiniesi, taip ir atrodai. Iš dalies tai teisingas posakis, nes dažnas augintinis turi labai rimtų odos problemų būtent dėl netinkamai parinktos mitybos. Labai daug odos problemų sprendžiu būtent pritaikęs tinkamą mitybą, t. y. per organizmo vidų. Profesionaliai subalansavus mitybą, jūsų augintinio kailis žvilgės ir išvengsite odos problemų. Žinoma, yra nemažai odos ligų, kurias gydome kompleksiškai: tam tikrais vaistais ir tinkamu maistu.

 

Tinkama augintinio priežiūra vasarą – itin svarbi.

Taip pat pasitaiko odos ligų, kurios atsiranda staiga, ypač vasarą, kai augintiniai labai daug maudosi vandens telkiniuose, kuriuose gausu įvairių mikroorganizmų. Jie gali pažeisti apsaugines odos barjerines funkcijas ir gilesnius odos sluoksnius. Todėl labai svarbu įvertinti, ar vandens telkinys švarus, ir neleisti augintiniui maudytis ten, kur vanduo netinkamas.

Labai dažnai šeimininkai vasarą keliauja su augintiniais prie jūros, juk smagu pašokinėti per bangas arba pagulėti ant minkšto Baltijos jūros smėlio. Tačiau reikia nepamiršti, kad ir smėlis gali turėti neigiamą poveikį gyvūno odai. Šuniukų kailis dažnai būna tankus, todėl po šlapiais plaukais prie pat odos patekęs smėlis greitai gali sukelti alerginę reakciją. Tuomet gyvūnas pasidaro neramus, pradeda labai kasytis. Pastebėjus tokius požymius, būtinai reikia gyvūną išmaudyti po tekančiu vandeniu ir labai gerai apžiūrėti, ar po plaukais neliko smėlio.

 

Pagrindinės odos ligos.

Išvardinsiu kelias pagrindines odos ligas, kurios gali užklupti jūsų herojus, jei jie netinkamai maitinasi.

 

Egzema ⎯ alerginis odos paviršinio sluoksnio uždegimas. Serga visi, dažniausiai šunys.

Etiologija: sukelia išoriniai ir vidiniai alergenai, netinkama mityba. Egzema gali atsirasti per kelias valandas nuo per didelio kiekio riebalų, gautų su netinkamu maistu.

 

Niežulys (pruritus cutaneus) ⎯ laikinas arba nuolatinis niežėjimas.

Etiologija: gali būti viso kūno arba tam tikrų vietų. Niežtinčią vietą graužia, trina, laižo, dėl to atsiranda įvairių pokyčių odoje. Plaukų apseilėjimas ir iškritimas.

 

Odos pleiskanojimas ⎯ dažnas reiškinys.

Etiologija: daugiau hipovitaminozės sukelta patologija. Kai gyvūnams trūksta B grupės vitaminų, svarbiausia nikotino rūgšties, taip pat vitamino A.

Simptomai: plaukai nustoja blizgėti, pašiurpsta oda, ji tampa nešvari, ypač tarp tankių plaukų, apsitraukusi sluoksniu plonų balkšvų į sėlenas panašių plokštelių ⎯ pleiskanų, sudarytų iš atsikabinusio epidermio, jos neniežti, gyvūnai neramūs.

Gydymas ir profilaktika: duoti visaverčių pašarų, kuriuose gausu vitaminų, geriau prižiūrėti odą. Ją reikia trinti tepalais, pagamintais su aliejumi ar žuvų taukais. Naudoti vitaminų terapiją.

Būkite sveiki!

 

Autorius: vet. gydytojas Paulius Morkūnas

❮ EXPERTUS produktai