2019 gegužės 27 15:02

Karštis – pavojus, kurį pamirštame

Vasara ⎯ metų laikas, kai kartu su savo augintiniais praleidžiate labai daug laiko gryname ore, todėl aplink tyko nemažai pavojų. Vienas jų yra vasaros karštis, apie kurį labai dažnai pamirštame. Prasidėjus karščiams, reikėtų atidžiau pasirūpinti savo augintiniais, ir ši informacija jums padės apsaugoti savo herojus nuo sveikatos sutrikimų.

 

Kaip tinkamai elgtis prasidėjus karščiams?

  • Niekada nepalikite savo gyvūno uždarytame automobilyje, net kai lauke tik +15 arba +20 laipsnių šilumos, nes jūsų automobilio vidaus temperatūra gali būti dukart aukštesnė nei aplinkos.
  • Karštis daug pavojingesnis šunims trumpu snukiu: anglų ir prancūzų buldogams, mopsams, pekinams, bokseriams, mastifams, Bostono terjerams. Taip pat jis pavojingas seniems, antsvorio turintiems šunims, nėščioms kalytėms.
  • Šuo vasarą visada turi turėti šviežio vandens (pasistenkite padėti taip, kad vanduo būtų pavėsyje, nes jo temperatūra gali pakilti ir gyvūnas karšto vandens nenorės gerti).
  • Dažniau maudykite šunis vandenyje. Jei nėra galimybių nuvykti prie vandens telkinio, galite ištrinti drėgnu rankšluosčiu ir truputį suvilgyti galvą. Labai šaltas vanduo, pavyzdžiui, šaltinio, taip pat pavojingas, juo galima tik apšlakstyti augintinį, bet maudytis šaltinyje rizikinga, nes gyvūnas gali peršalti dėl per didelio temperatūros skirtumo.
  • Jei šuo ilgiau paliekamas narve per karščius, geriau, kad jis būtų grotuotas ir su tarpais, kad narve galėtų keistis oras. Netieskite kailinių ar storų patiesalų.
  • Karštą dieną atsisakykite ilgų pasivaikščiojimų atviroje saulėtoje vietoje.

 

Kaip atpažinti, kad jūsų gyvūnas jaučiasi prastai ir jam reikia pagalbos?

Šilumos smūgio požymiai: sunkus alsavimas, vėmimas, vangumas, alpimas, seilėtekis arba putos iš burnos, tamsiai rausvas liežuvis, išsiplėtę akių vyzdžiai, nekoordinuoti judesiai.

Jei uždelsite ir nesuteiksite perkaitusiam gyvūnui pagalbos, jis gali net mirti. Perkaitusį gyvūną būtina skubiai gabenti į pavėsį, guldyti ant vėsios žemės. Jeigu šuo patalpoje, reikia jį guldyti šalia praviro lango ir skubiai vėsinti visą kūną. Galima apšlakstyti vandeniu, užkloti šlapiu rankšluosčiu, kad vėsa kuo greičiau pasiektų odą. Jei kilo įtarimų, kad gyvūno sveikatą galėjo paveikti karštis, būtina nedelsiant kreiptis į veterinarijos gydytoją.

SVARBU: negalima duoti lakti daug vandens, lakinama tik po truputį.

 

Kaip elgtis kačių šeimininkams?

Katės daug lengviau ištveria aukštą aplinkos temperatūrą, nes yra šilumos mėgėjos (ypač sfinksų veislės). Be to, jos pačios sugeba susirasti pavėsį po baldais, vonios kambaryje ir panašiose vietose. Šunims dideli karščiai daug pavojingesni, todėl būtina būti ypač atsargiems.

 

Autorius: vet. gydytojas Paulius Morkūnas

❮ EXPERTUS produktai