2020 sausio 17 16:55

Žiema: kaip apsaugoti gyvūną nuo peršalimo?

Šaltuoju metų laiku vedžiodami augintinius valandą ir ilgiau ne visi pagalvojame, ar be aprangos gyvūnas gali tiek išbūti su jumis. Labai dažnai neapsvarsčius gyvūno galimybių gali pasireikšti įvairių ligų.

 

Vienos iš dažnesnių problemų tokiu laiku yra šlapimo sistemos ligos. Pasitaiko, kad ir gyvūno šeimininkai, ir veterinarijos gydytojai būna suklaidinti. Peršalęs gyvūnas pradeda dažniau šlapintis, kartais net su krauju. Sisteminis gydymas nuo šlapimo takų uždegimo ne visuomet gali būti sėkmingas, nes tokie simptomai galėjo būti sutapimas dėl įsisenėjusios bėdos ⎯ šlapimo takų akmenligės. O peršalimas gali tik paūminti ligą, bet tai nebus pagrindinė priežastis. Pagrindinė problema, o dažnai ir viena pagrindinių atsiradimo priežasčių, yra šlapimo pūslės akmenys, kurių susidaro šlapimo pūslėje. Šlapimo pūslės akmenys gali susiformuoti kaip vienas telkinys arba gali būti sudaryti iš daugelio mažesnių dalelių. Gali formuotis smulkūs kristalai, kurie pasišalina gyvūnui šlapinantis.

 

AR ŠLAPIMO PŪSLĖS AKMENYS GALI SUKELTI PROBLEMŲ AUGINTINIUI?

Taip, du dažniausi požymiai, kad gyvūno šlapimo pūslėje yra akmenų, tai kraujas šlapime ir sunkesnis šlapinimasis. Kraujo atsiranda, nes akmenys trinasi į šlapimo pūslės sienelę. Šlapinimosi problemų atsiranda dėl šlapimo pūslės ir šlaplės dirginimo arba kai maži akmenys ar smėlis keliauja iš šlapimo pūslės gyvūnui šlapinantis. Tai skausminga ir gyvybei pavojinga būklė.

 

DĖL KO ŠLAPIMO PŪSLĖJE SUSIDARO AKMENŲ?

Yra keli veiksniai, kurie tam gali turėti įtakos. Vienas jų yra genetinis paveldimumas, o kitas visiškai priklauso nuo jūsų ⎯ augintinio mityba. Jeigu ji netinkama, susidaro netinkamas PH šlapimo pūslėje ir dėl to formuojasi akmenys. Paisydami veterinarijos gydytojo rekomendacijų ir tinkamai maitindami augintinį, išvengsite šlapimo takų akmenligės.

 

PER KIEK LAIKO SUSIFORMUOJA AKMENYS?

Tai priklauso nuo to, kiek yra kristalų, kokia stipri šlapimo pūslės infekcija ir koks yra šlapimo pH. Akmenų gali susidaryti net per kelias savaites. Tačiau dažniausiai problema išsivysto per kelerius metus.

 

AR ŠLAPIMO PŪSLĖJE AKMENŲ TURINTYS GYVŪNAI GALI BŪTI GYDOMI?

Taip, taikomi keli gydymo metodai, atsižvelgiant į akmenų tipą ir jų sukeltos situacijos sunkumą. Greičiausias būdas išspręsti problemą yra pašalinti akmenis chirurgiškai. Kitas variantas ⎯ ištirpinti akmenis taikant specialią dietą. Dietos tipas priklauso nuo akmenų tipo. Šis metodas padeda išvengti operacijos, bet negali būti taikomas visų tipų akmenims. Trečiasis metodas yra šlapimo kateterio įterpimas į šlapimo pūslę. Vandens srove akmenys iš jos tiesiog išplaunami. Šis metodas bus sėkmingas tik tada, jeigu akmenys yra labai maži. Kai akmenys pašalinami, veterinaras gali juos išanalizuoti (nustatyti jų tipą) ir pateikti mitybos rekomendacijų, kad vėl nesusidarytų akmenų.

 

KAIP GALIU APSAUGOTI AUGINTINĮ NUO ŠLAPIMO PŪSLĖS AKMENŲ SUSIDARYMO?

Žinoma, prevencija tikrai yra geriau, nei ligos gydymas. Augintinis visada turi turėti daug švaraus ir lengvai prieinamo vandens. Taip pat svarbu sudaryti sąlygas augintiniui laiku šlapintis, negalima gyvūno versti ilgai kentėti. Dažni pasivaikščiojimai padeda gyvūnui laiku nusišlapinti ir tuo pačiu pašalinti iš šlapimo pūslės bakterijas ir kristalus. Visada labai svarbu įvertinti oro sąlygas ir augintinį tinkamai aprengti. Veterinarijos gydytojas gali jums rekomenduoti atlikti šlapimo tyrimą, norėdamas įvertinti augintinio sveikatos būklę. Tai yra geriausias būdas norint aptikti problemą dar prieš jai pasireiškiant.

 

Autorius: vet. gydytojas Paulius Morkūnas

❮ EXPERTUS produktai