2019 balandžio 16 08:36

Alergijos – ne tik žmonių, bet ir šunų problema

Šiais laikais alergija paliečia ne vien žmones. Šunų šeimininkai privalo žinoti, kad dažniausiai alerginės ligos pažeidžia gyvūno odą, plaukų dangą, kailį, kvėpavimo organus, akis. Odos problemų gali sukelti įvairios infekcinės ligos, virusai, bakterijos, grybelis, hormoniniai ir metaboliniai sutrikimai, fiziniai ir cheminiai sužalojimai. Todėl aptikę bet kokių savo augintinio odos ir kailio pažeidimų, nedelsdami kreipkitės į veterinarą. Pagrindinės alergijos rūšys yra: kontaktinis dermatitas, maistinė alergija, blusos, piodermija, poodinės erkės, trichofitija arba dermatitas, kurį gali sukelti stresas.

 

Kontaktinė alergija

Esant kontaktinei alergijai, šuo gali būti alergiškas dažams, įvairiems chemikalams, vaistams, muilui, šampūnams ir panašiems gaminiams.

 

Maistinė alergija

Maistinė alergija gali atsirasti dėl įvairių virškinimo trakto ligų ir dėl genetinio polinkio į alerginius susirgimus. Maistinę alergiją dažniausiai sukelia pieno produktai, kiauliena, vištiena, kviečiai, kiaušiniai, kukurūzai, sojos. Pagrindinis alergijos pašarui simptomas – stiprus niežulys, nesusijęs su metų laiku. Niežti bet kuri kūno vieta, dažniausiai ausys, letenos, pažastys ir kirkšnys, kartais atsiranda šlapiuojančių infekcijos židinių. Dažnai alergijos požymiams užsitęsus kartu vystosi ir antrinė infekcija, kuriai nuslopinti jau reikia ir antibiotikų.

Kai kurių veislių šunys yra labiau linkę sirgti maistinėmis alergijomis. Tai šarpėjai, prancūzų buldogai, mopsai.

Kaip išvengti maistinių alergijų?

Savo herojus patariama šerti tik visaverčiu pašaru, kuriame būtų pakankamai aminorūgščių, vitaminų, mineralinių medžiagų ir kuo mažiau alergenų (alergijas sukeliančių medžiagų).

 

Alerginis dermatitas blusoms

Alerginis dermatitas blusoms. Šunų, kurie turi blusų, kailio plaukai būna silpni ir lūžinėjantys. Dažniausiai pakitimai pastebimi ant uodegos, nes joje blusos įprastai ir veisiasi. Pagrindiniai požymiai, kurie parodo, kad jūsų šuo turi blusų: jis neramus, dažnai kasosi, dėl to lieka įdrėskimų. Šunys bando blusas išgaudyti dantimis, todėl išpeša plaukų kuokštus, taip pažeisdami odą.

 

Piodermija

Piodermija ⎯ liga, pasireiškia stipriu niežuliu, dažniausiai vienoje vietoje. Pažeista sritis gali netikėtai išplisti ir pasidaryti labai skausminga. Šios ligos priežastis – stresas.

 

Poodinės erkės

Poodinės erkės ⎯ uždegimu pasireiškianti liga, kurią sukelia įvairių tipų erkutės. Tai parazitai, kurie gyvena netgi sveiko šuns kailyje ir riebalų liaukose. Ligos priežastis – silpna jaunų šunų imuninė sistema arba užsikrėtimas nuo kitų gyvūnų. Ant pažeistos odos atsiranda išplikimų, erkės gyvūnui sukelia niežulį. Yra keli šios ligos požymiai: pažeista oda sustorėja, įgauna mėlynai pilką atspalvį, pasidengia žvyneliais arba ant pažeistos odos atsiranda šviesiai raudonų mazgų, kurie vėliau patamsėja, iškrenta plaukai, oda susiraukšlėja, pradeda pleiskanoti. Po kurio laiko mazgai pavirsta į pūlius, iš kurių išsiskiria lipnus skystis.

 

Dermatitas, kurį sukelia stresas

Dermatitu dažniausiai suserga šunys cholerikai. Neturėdami, ką veikti, jie pradeda save graužti tiesiogine žodžio prasme. Todėl šuo turi kuo dažniau judėti, žaisti, svarbu, kad turėtų veiklos. Taip pat būtina stiprinti šunelio nervinę sistemą. Tačiau sveiki šunys irgi ne išimtis. Jie taip pat gali susirgti viena iš dermatito rūšių. Todėl kuo dažniau ir atidžiau reikia apžiūrėti savo šunelį. O pastebėjus odos ar kailio pakitimų, kuo skubiau kreiptis į veterinarą. Juk blizgantis ir tankus kailis – geriausias įrodymas, kad šuo yra sveikas.

 

Autorius: vet. gydytojas Paulius Morkūnas

❮ EXPERTUS produktai